Adidas to jedna z najczęściej wybieranych marek. Produkowane przez nią buty tak są obecne nawet w naszym języku – przecież na każde buty sportowe mówimy „adidasy” (niezależnie od producenta). Niestety bardzo często zdarza się, że kupujący natykają się na podrabiane produkty i wydają pieniądze na towar, który nie spełnia oczekiwań, jakie pokładane są w markowym obuwiu. Mówiąc prościej jest podróbką…

Jak ustrzec się przed kupnem fałszywki? Czy buty Adidas mają jakieś szczególne cechy, na które należy zwrócić uwagę, by ocenić, czy kupujemy oryginał, czy podróbkę? Pierwsza podstawowa sprawa to miejsce zakupu. Jeśli wybierasz się na bazar, albo sądzisz, że upolowałeś okazję na łóżku turystycznym wystawionym w często odwiedzanym miejscu na ulicy, to prawdopodobnie dasz się oszukać. Podobny sceptycyzm należy zachować w przypadku handlarzy zachwalających super ceny na plaży, w znanych kurortach w kraju i za granicą.

Oryginalne Adidasy wyglądają np. tak:

Okazje a`la Adidas
Również zakupy w internecie nie są gwarancją otrzymania oryginalnych adidasów, oczywiście jeśli nie kupujemy w autoryzowanych sklepach. Niektórzy (pseudo) sprzedawcy nawet specjalnie nie kryją się z oferowaniem podróbek określając je enigmatycznie określeniem buty a`la adidasy, czy sugerując, że chodzi o ich mniej znany wariant kolorystyczny, albo krótką linię. Edycje limitowane mają z reguły wyższą cenę, niż normalnie. Zatem jeśli cena rzadkiego modelu jest dużo niższa, niż standardowa, nie kupuj.

Gdy usłyszysz „samples”
Ostrożność jest zalecana również w przypadku tzw. sampli. Samples to buty, które producent wysyła do dystrybutorów na ok. rok przed wejściem do sklepów oficjalnej kolekcji. Produkty te nie są przeznaczone do sprzedaży, ale nikt nie weryfikuje tego, co z nimi robi dystrybutor.
Mogą się trafić np. egzemplarze samplowe, które nigdy nie weszły do produkcji, bo nie było zainteresowania. Czasami producenci celowo je uszkadzają, by nie trafiły na rynek. Samlpes są tylko w jednym rozmiarze. Jeśli wiec trafisz na osobę, która będzie zachęcała cię do zakupu butów Adidas, tłumacząc ich niską cenę tym, że są to próby z fabryki i zaoferuje kilka rozmiarów tego samego fasonu do wyboru, to masz do czynienia z oszustem.

Oglądamy buty
Jeśli masz już buty w ręku, uważnie im się przypatrz. Powinny być zapakowane w oryginalny karton, tj. z trzema charakterystycznymi dla Adidasa paskami. Oznaczenia na kartonie: rozmiar, typ, numer serii muszą odpowiadać oznaczeniu na bucie. Sama nazwa Adidas nie ma prawa przeobrazić się w efemerydę na kształt ADIBAS. Wszelkie odstępstwa od nazwy, zarówno w pisowni jak i liternictwie są dyskwalifikujące.

Liczą się szczegóły 

Sprawdź szwy, muszą być równe, schludnie wykonane i równe. Jeśli gdzieś wystają zawijaski, coś się pruje, to nie są to oryginalne buty. Napisy i oznaczenia na obu butach muszą być tej samej wielkości i umieszczone na tej samej wysokości. Porównaj chociażby układ charakterystycznych „koniczynek” na lewym i prawym bucie. Równie starannie powinna być wykonana podeszwa buta. Linie powinny być czytelne, nie zachodzić na siebie. Wzór na lewym bucie powinien być lustrzanym odbiciem prawej podeszwy. Oryginały możesz zobaczyć tutaj.

A tutaj macie porównanie podróbek i oryginałów: