Kupując markowe buty, chcemy, aby służyły nam jak najdłużej. Na nic jednak zda się wydawanie kilkuset złotych na obuwie z najwyższej półki, jeśli nie będziemy się z nim odpowiednio obchodzić. Jak uniknąć problemów takich jak utrata sztywności, przebarwienia, prucie czy blaknięcie kolorów? Podpowiadamy, jak skutecznie dbać o obuwie!

Jak dbać o buty?

Głównym problemem, z jakim mierzą się posiadacze obuwia, jest higiena. Aby nasze buty zawsze były pachnące, a wewnątrz nie mnożyły się zarazki – dobrze będzie kupić chłonne wkładki, które z łatwością wyjmiemy z buta i wypierzemy. Nie powinniśmy przyklejać wkładek na stałe – jeśli nie będziemy ich prać, to po pewnym czasie przestaną spełniać swoją funkcję.

Jeśli buty zmokły od śniegu lub deszczu – nie chowajmy ich od razu do szafy. Najpierw odczekajmy, aż wyschną. Jeśli zostały przemoczone doszczętnie, proces może przyśpieszyć wyjęcie wkładki. Nie zaleca się natomiast suszenia obuwia na grzejniku. Szczególnie zimą różnica temperatur potrafi być bardzo dotkliwa dla butów, a postawienie ich od razu na grzejniku może trwale je uszkodzić.

Dezynfekujmy buty – aby to zrobić, wystarczy namoczyć kawałek materiału w alkoholu i delikatnie przetrzeć wnętrze buta. Na rynku z łatwością znajdziemy także gotowe preparaty dezynfekujące w sprayu – w takim przypadku wystarczy spryskać wnętrze obuwia i odczekać, aż wyschnie.

Jak dbać o buty skórzane?

Buty skórzane wymagają szczególnej pielęgnacji – w zamian dają natomiast bezkonkurencyjną ochronę przed zimnem. Dobrze zadbane buty ze skóry są w stanie posłużyć nam wiele lat. Jak więc się za to zabrać?

Używajmy impregnatów i olejków – szczególnie zimą buty skórzane potrzebują solidnego zabezpieczania przez wilgocią, solą, której pełno na ulicach, oraz ostrym słońcem. W tym celu najlepiej będzie zakupić preparaty chroniące skórzane obuwie – najczęściej są to olejki do nanoszenie pędzelkiem lub w sprayu.

Uważajmy na wilgoć – naturalna skóra nie lub wilgoci, skórzane buty potrafią łatwo się przez nią zepsuć i stracić kolory.

Pastowanie – to kolejny ważny punkt w codziennym zabezpieczaniu butów. Pastowania skórzanych butów możemy dokonywać nawet codziennie. Dzięki temu będą nie tylko czyste i błyszczące, ale również trwale zaimpregnowane.

Jak dbać o buty sportowe?

Myśląc o butach sportowych, zazwyczaj mamy na myśli buty biegowe. Wszystkich innych sportowych butów używamy zazwyczaj w obiektach zamkniętych – wtedy dbamy o nie tak samo, jak o zwykłe obuwie. Co wiec z butami do biegania?

Przede wszystkim butów sportowych nie pierzemy – dotyczy to zarówno prania ręcznego, jak i w pralce. Możemy w ten sposób uszkodzić but, a nawet doprowadzić do rozklejenia się jego warstw, przez co nie będzie on już zdatny do dalszego użytku. Czyszczenie butów do biegania powinno odbywać się wyłącznie z użyciem wilgotnego materiału lub gąbki.

Butów do biegania nie należy pożyczać. Z czasem przystosowują się do naszej stopy, a noszenie ich przez kogoś innego może skutkować odciskami i uwieraniem po ponownym założeniu. Drugi powód, dla którego nie powinieneś pożyczać butów do biegania, to wspomniana wcześniej higiena – nigdy nie wiadomo, czy nie narazimy się w ten sposób na choroby skóry.

Jak dbać o białe buty?

O białe buty powinniśmy dbać w taki sam sposób, jak o wszystkie inne rodzaje obuwia – wymieniajmy wkładkę, unikajmy pralki, wilgoci i gwałtownych zmian temperatur. Jedyna różnica polega na tym, że białe buty szybciej się brudzą i, aby zachować pożądany wygląd, powinniśmy częściej je czyścić.

Dbałość o buty nie wymaga od nas skomplikowanych, czasochłonnych czynności – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Jeśli tylko będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, nasze obuwie posłuży nam przez długi czas.