Pronacja to nic innego, jak, powstający podczas chodzenia lub biegania, naturalny ruch stopy i sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz. Okazuje się, że ma ona wpływ na sposób, w jaki biegamy i tym samym na prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Tak jak jesteśmy różni, tak mamy również różne pronacje – niektórzy większą, inni mniejszą, a znajomość jej typu jest pomocna podczas dobierania właściwych butów do biegania.

Dlaczego to takie ważne?

Ruch ten związany jest z budową stawu skokowego, mówiąc o pronacji, mówimy o obrotowym ruchu stopy do wewnątrz w momencie, gdy styka się ona z podłożem. Podczas naszej aktywności – chodu lub biegu, pomaga ona tłumić wstrząsy i nie pozwala, by ich moc przenoszona była w górę nogi – do podudzia. Wpływa ona również na stabilizację, ponieważ pomaga „rozpoznać” stopie podłoże.

Producenci butów zdają sobie sprawę z tego, że pronacja i określenie jej typu jest niezwykle ważne dla osób, które biegają, bo pozwala to na właściwy dobór obuwia. Nowoczesne buty uwzględniają różne typy pronacji i są zaprojektowane pod tym kątem.

Jak to sprawdzić?

Najlepiej typ pronacji oceni oczywiście specjalista, który na podstawie wielu czynników dokładnie go określi. Pronację można określić również na podstawie „starcia ” butów. Jeśli ścierasz buty od wewnątrz pięty do dużego palca (kształt litery S) – oznacza to, że najprawdopodobniej masz normalną pronację i biegać możesz w wielu rodzajach obuwia. Jeśli jednak Twoje obuwie przetarte jest na zewnętrznej części piety, a wierzch buta przesunięty jest na zewnątrz, wówczas jesteś szczęśliwcem o małej pronacji (supinacja). Osoby takie mają skłonność do kontuzji, zatem najlepszym obuwiem dla nich będzie obuwie naturalnie amortyzujące i podtrzymujące. Jest jeszcze duża pronacja – wówczas obuwie jest starte po wewnętrznej stronie pięty i pod śródstopiem. Dla osób, które mają dużą pronację najlepszym wyborem jest obuwie maksymalnie trzymające lub sztywne amortyzujące.

A oto filmik, który wiele wyjaśnia: