Ulubione buty do biegania każdy biegacz traktuje z pietyzmem. Wszystkie otarcia, zadrapania, czy nawet trwałe zabrudzenia świadczą o stopniu biegowego zaawansowania. Jeśli dodać to tego wartość sentymentalną związaną z pokonywaniem kolejnych dystansów i biciem nowych rekordów, to okaże się, że pytanie jak dbać o buty do biegania jest jak najbardziej zasadne.

Dobre buty do biegania to nie tylko rodzaj image i dobre samopoczucie. Liczy się również (a może przede wszystkim) zdrowie i ochrona narażonych na kontuzje stawów, stóp, a także stan własnego portfela. A zatem, co zrobić, by buty do biegania służyły dłużej, niż jeden sezon?

Zainwestuj w kolejną parę

Buty, podobnie jak stopy, potrzebują po treningu chwili wytchnienia. Zanim powędrują z powrotem na półkę, czy ponownie włożysz na kolejny trening, powinny być czyste i suche zarówno w środku, jak i z zewnątrz. To może być trudne, zwłaszcza jeśli ćwiczysz codziennie, w różnych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg, upał). Druga para butów do biegania jest wówczas rozwiązaniem, można trenować, podczas gdy druga para „regeneruje się”.

Dobry zwyczaj: nie pożyczaj!

Dotyczy to nawet dobrych znajomych. Nawet tyle nie w obawie przed grzybicą stóp, co w trosce o stan butów właśnie. Dobre obuwie do biegania, zapamiętuje kształt stopy użytkownika i „układa się na niej”. Z tego samego powodu, nie kupuj używanego obuwia. Takie buty na pewno nie będą wygodne.

Dbaj o czystość

Zaraz po treningu oczyść buty wilgotną ściereczką. Silniejsze zabrudzenia można usunąć wodą z łagodnym detergentem. Jeśli bardzo pocą ci się stopy i nie czujesz się komfortowo, nie pierz butów w pralce. W trosce o higienę i świeżość można co jakiś czas wyprać wkładki a przed treningiem spryskać stopy antyperspirantem i przesypać talkiem. Przy dużej potliwości stóp pomaga też noszenie dobrej jakości grubszych bawełnianych skarpetek. By zniwelować przykry zapach butów, można stosować specjalne odświeżające dezodoranty do obuwia.

Susz w naturalnych warunkach

Jeśli buty zmokną, nie próbuj przyspieszyć wysychania, stawiając je na kaloryferze, przy otwartych drzwiczkach rozgrzanego piekarnika, czy używając suszarki. Wysoka temperatura niszczy materiał, z którego są wykonane i tym samym jego parametry. Najlepiej wypchać je gazetami, albo papierowymi ręcznikami, które wchłoną wilgoć i odstawić na kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej (wymieniając co jakiś czas wkład na suchy).

Używaj butów zgodnie z przeznaczeniem

Buty do biegania nie są uniwersalnym obuwiem sportowym. Powinny służyć ci tylko do biegania. Ich specyficzna budowa uwzględnia jeden typ ruchu. Jeśli założysz je do grania w piłkę nożną, na mecz siatkówki, trening koszykówki, czy aerobik, możesz zniszczyć systemy chroniące stopę podczas joggingu. Warto zatem mieć parę tylko i wyłącznie do biegania i drugą na co dzień.

Uważaj na okazje

Ceny dobrego obuwia do są najróżniejsze. Z góry trzeba jednak powiedzieć, że na rynku cena najczęściej idzie w parze z jakością. Dlatego kupowanie butów do biegania za 30 zł na bazarze nie ma sensu. Odpowiednio dobrane i właściwie pielęgnowane buty, to wydatek, który się opłaca.

A oto dlaczego warto mieć dobre buty do biegania: