Nike Air Max są przedmiotem marzeń wielu osób. Nic dziwnego, buty cieszą oko bajeczną kolorystyką, są bardzo wygodne, świetnie się sprawdzają jako uniwersalne obuwie sportowe i to codzienne. Wpisały się przecież na stałe do streat wearu. Szukając tych butów niestety łatwo trafić na oszustów. Jak ustrzec się przez zmarnowaniem pieniędzy na fałszywe Nike Air Max? Zobaczmy!

Oszuści, którzy sprzedają podróbki „Air Maxów” żerują przede wszystkim na niewiedzy konsumentów. Buty te ukazały się w wielu kolorystykach, a fałszerze często nie respektują ich. Ponadto warto zwracać uwagę na wykończenie butów – to we fałszywkach pozostawia wiele do życzenia. Rozróżnienie podróbki od oryginału będzie łatwiejsze, jeśli przy ocenie ich oryginalności weźmiesz pod uwagę następujące kryteria:

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź jak wyglądają oryginalne Nike Air Max. Upewnij się, że kolory, fason odpowiadają asortymentowi, pod którym rzeczywiście podpisuje się producent. Modele Nike Air Max z kolekcji na wiosnę i lato 2015 możesz znaleźć tutaj. Zwróć uwagę na logo „Air Max”. Musi być poprawnie napisane, bez żadnych literówek, czy zapisu fonetycznego. Ważny jest też kształt i wielkość czcionki. Napisy na obu butach powinny być rozmieszczone równo i symetrycznie. Sprawdź, jak prezentuje się znaczek Nike tzw. ”SWOOSH”. W oryginalnych butach jest on umieszczony nad napisem Air Max. W podróbkach często jest dłuższy, większy lub nieco przesunięty.


Liczy się też kolorystyka. Wprawdzie oryginalne Nike Air Max są bardzo kolorowe, ale materiał z którego są wykonane nigdy się nie świeci, ani nie wygląda tanio. Kolory nie powinny być też wyblakłe, czy rozmyte. Niedopuszczalne są zafarbowania, ślady kleju, czy wychodzące szwy. Jeśli trudno znaleźć dany model na oficjalnej stronie producenta, można sprawdzić numer składający się z 9 cyfr. Jest on umieszczony pod językiem lub na wszywce buta. By przekonać się, że dany model rzeczywiście istnieje, sprawdź numer w wyszukiwarce. Jeśli dana para butów się nie pokaże lub będzie to inny kolor, niż oferowany, zrezygnuj z zakupu.

Jeśli masz wątpliwości, co do jakości towaru, poproś o przesłanie zdjęć szwów wewnętrznych. Powinny być gęste, równe, bez powyciąganych nitek. Jeśli sprzedawca nie chce ich udostępnić lub wysyła je tak małe, że niczego na nich nie widać, jest to sygnał ostrzegawczy.

Porównaj datę produkcji z czasem pojawiania się danego modelu na rynku. Jest ona podana na wszystkich modelach Nike Air Max. Jeśli wiesz, że dany model pojawił się w 2014 roku, a z informacji na butach wynika, że powstały w 2012, nie kupuj.Przyjrzyj się również, jak wygląda kolor wkładek z drugiej strony.  W oryginalnych butach są czarne, w podróbkach zazwyczaj białe. Plastik z boku buta powinien być przeźroczysty, a nie mętny. Na metce nie ma też znaczka NIKE.

Wymagaj butów w kartonie, a nie w foliowym worku. Argument, że dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach transportu może brzmieć przekonująco, ale żaden szanujący się sklep z obuwiem tego nie praktykuje.
Czas dostawy około 25-30 dni sugeruje, że towar jest zamawiany gdzieś „w świecie” dopiero po otrzymaniu zamówienia. Szansa, że dostaniesz oryginalny produkt jest równa zeru, a prawdopodobieństwo, że po prostu tylko stracisz pieniądze, czas i nerwy czekając na przesyłkę, która często nie nadejdzie, bardzo wysokie. Jeśli dodatkowo sprzedawca zamówi towar bezpośrednio na twój adres możesz mieć też nieprzyjemności z urzędem celnym i policją. Wprowadzanie do obiegu podróbek z krajów spoza Unii Europejskiej jest karalne.
Podejrzanie wygląda również dostępność pełnej rozmiarówki starszych modeli, których się już nie produkuje.

A oto film, dzięki któremu sprawdzisz swoje wymarzone Air Max: